top of page

Yhdistysten vuosikokoukset poikkeustilan aikana -webinaari

pe 27.3. klo 10.00-11.00 Verkkoluento.

Määräävätkö yhdistyksenne säännöt, että yhdistyksen vuosikokous on pidettävä tiettyyn päivämäärän mennessä keväällä, mutta koronaviruspandemian aiheuttama poikkeustila ja siihen liittyvät rajoitukset vaikeuttavat kokouksen koollekutsumista?

Siviksen ja Sosten perjantaina 27.3 klo. 10-11 yhdessä järjestämässä webinaarissa Sosten lakimies Patrik Metsätähti kertoo, millaisia toimintavaihtoehtoja yhdistysten hallituksilla on ja mitä niiden tulisi yhdistyslaista huomioida tehdessään päätöksiä kevään yhdistyksen kokouksen järjestämisestä koronaviruspandemian aiheuttaman poikkeustilan aikana.

Webinaarissa käsittelemme myös, millaisia toimia etäosallistumisen mahdollistaminen yhdistyksen vuosikokouksissa vaatii.

Tervetuloa mukaan! Selvitetään yhdessä, millaisia mahdollisuuksia yhdistyksillä on järjestää vuosikokous tässä erittäin haastavassa tilanteessa!

Webinaari järjestetään Zoom-verkkokokoustyökalulla. Lähetämme osallistumislinkin ilmoittautuneille päivää ennen tilaisuutta.

Lisätietoja:

Opintokeskus Sivis: Annika Tahvanainen-Jaatinen, annika.tahvanainen-jaatinen@ok-sivis.fi

SOSTE: Patrik Metsätähti, patrik.metsatahti@soste.fi

Kyläkirjeet
Viimeisimmät tiedotteet
bottom of page